wtorek, 26 lipca 2011

Słowniczek PART III

Dziś tylko tryb pomiaru, i na dodatek jeszcze tylko punktowego. Przepraszam z góry, i na końcu również ;)
Tryb pomiaru to metoda mierzenia jasności obiektu.Pomiar światła wpadającego do naszego aparatu może być wykonywany bardzo dokładnie. Problemem jest to, że obraz padający na matrycę ma często bardzo różne natężenie jasności w różnych punktach. I przez to, nawet w kompaktach mierzone jest natężenie światła w kilku punktach i obliczana jego średnia wartość.Pomiar może być punktowy, wielosegmentowy, skupiony, centralnie ważony uśredniony(na mojej lustrzance są takie rodzaje pomiaru, w waszych zapewne jest niemal identycznie:)).
*pomiar punktowy: pozwala on dokładnie określić naświetlenie dla interesującego nas fragmentu obrazu gdy zależy nam wyłącznie na poprawnym naświetleniu niewielkiego obszaru
Pomiar punktowy można również zastosować, gdy chcemy pokazać na zdjęciu wyraźny kontrast
Ważną rzeczą często pomijaną przez początkujących fotografów(czyt. również mnie:p) jest to, że wraz z pomiarem punktowym należy stosować korekcję ekspozycji aby w pełni wykorzystać jego efektywność. Jutro pozostała część, przepraszam że tak na raty, ale mam strasznie dużo na głowie ostatnio:)Jak znajde więcej czasu, dopisze resztę i więcej od siebie, ponieważ... chcę dodać coś od siebie! Prawie jak 'bo szyny.. bo szyny też były złe' ;) przepraszam raz jeszcze;) miłej nocki:)
I tak o, zdjęcie zrobione przeze mnie jakiś czas temu;p ostrość na apaszce, a nie tak miało być;p ale dodaje, bo narazie nie mam nic nowegooo, papa:)
i zapraszam na http://sliczna-bizuteria.blogspot.com/

4 komentarze:

 1. 2400 ;) ale jakis obiektyw w nim byl ze stabilizatorem ;) dopiero się uczę ;) ciekawe kiedy go ogarne choc troche. a Ty ile dalas? i masz jakies dodatkowe obiektywy

  OdpowiedzUsuń
 2. oo no to rzeczywiscie okazyjnie udało Ci się kupić. No dokładnie miałam tak samo, zwłaszcza, że to moja pierwsza lustrzanka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne zdjęcie : )
  Miło mi będzie jak wpadniesz do mnie*__*

  OdpowiedzUsuń