sobota, 23 lipca 2011

Justi wraca dziś z korygowaniem ekspozycji i balansem bieli:D
Jestem strasznie zawiedziona, bo cały rok czekałam na wakacje, a mam wrażenie, że jest wrzesień-.- i na dodatek ciągle pada. Jak sobie przypomnę, że rok temu o tej porze wylegiwałam się nad rzeką bo słoneczka było aż za dużo, to mi się tak jakoś smutno robi;p Ale koniec narzekania, przejdźmy do tego najważniejszego, a mianowicie co to jest to korygowanie ekspozycji:). Tak w skrócie, jest to parametr który przychodzi nam z pomocą w momencie, kiedy po dobraniu indywidualnych ustawień okazuje się, że zdjęcie jest zbyt jasne, lub zbyt ciemne. Korekta może być dodatnia(rozjaśnia zdjęcie), lub też ujemna (przyciemnia zdjęcie), czyli jeżeli zdjęcie wychodzi nam zbyt ciemne, ustawiamy na korektę dodatnią (EV+), i na odwrót, gdy zdjęcie jest zbyt jasne(nie prześwietlone) to korektę ustawiamy ujemną (EV-). EV to skrót od angielskiej nazwy Exposure Value, oznaczającej wartość ekspozycji.

'Na czym polega przewaga korekty ekspozycji nad manualnym ustawianiem wszystkich parametrów naświetlania klatki? Po pierwsze, na wygodzie – zamiast mozolnie ustawiać zarówno czas naświetlania, jak i wartość przysłony, decydujemy po prostu, czy chcemy aby zdjęcie było jaśniejsze, czy ciemniejsze.'
                                                                                                                        Autor: Jarosław Zachwieja


Balans bieli, AŁA. Jest to bardzo, nawet bardzo bardzo ważny parametr, od którego zależy kolorystyka naszej fotografii, i umiejętne posługiwanie się tym parametrem zapewni piękne kolorystycznie zdjęcie.
Niechcianym przykładem złego ustawienia balansu bieli może być zdjęcie śniegu, który pomimo tego, że jest bialutki, na zdjęciach wyjdzie lekko niebieskawy, to samo w przypadku trawy. I tutaj moi drodzy odsyłam Was do artykułu(tak wiem, ja powinnam to przecież opisać, tak jak obiecałam) ale akurat ten parametr wymaga znacznie bardziej szczegółowego artykułu, napisanego przez profesjonalistę, którym ja, mimo tego iż bardzo bym chciała:) nie jestem. Tak więc klikajcie TUTAJ. Artykuł dla wytrwałych i pragnących wiedzy, gdyż trzeba się przy nim nieźle skupić:) 
Tak więc jeśli każdy kto posiada lustrzankę chce robić dobre technicznie zdjęcia musi po prostu usiąść i poświęcić troszkę czasu na czytanie i zapoznanie się z tymi z pozoru strasznie brzmiącymi pojęciami. A inna stroną jest umiejętność pokazania tego czegoś w zdjęciach, czego nie wyczytamy w żadnej instrukcji..:)
Ja się żegnam na razie z Wami, bo do mnie znowu nadciąga burza, chce mi się płakać:D
Odsyłam Was również na bloga, ze śliczną i TANIĄ biżuterią http://sliczna-bizuteria.blogspot.com/.

I takie o zdjęcie robione pod słońce w słoneczną pogodę, ale z bardzo dużą przysłoną, już nie pamiętam jaką ;p
Trzymajcie sie, mam nadzieje, że u Was nie pada!

PS. Kocham Chorwację, i w ogóle bałkańską kulturę, mogłabym tam mieszkać:< ale o tym kiedy idziej. No już sobie idę:D

4 komentarze:

 1. Twój blog został nominowany w zabawie One Lovely Blog Award, szczegóły na moim blogu. Gratuluję ;*

  OdpowiedzUsuń
 2. Super zdjęcie, dobrze, że są ludzie, którzy sie na tym znaja jak Ty ;)

  + do obserwowanych

  darioszka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam to samo. Czekanie na wakacje, z myślą 'a! będzie super. słońce, lenistwo, wylegiwanie się na plaży, imprezy itd.', a teraz.. nie jestem w stanie nic zrobić, nawet na imprezy nie chce mi się chodzić, bo zanim gdziekolwiek dojadę, będę wyglądała jak przemoczone COŚ(bynajmniej nie człowiek). W tych wszystkich super cech wakacji, zostało jedynie lenistwo, z którego zadowolona i tak nie jestem. Jakieś dziwne te 'wakacje'.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam kocham kiedy pada!:)

  OdpowiedzUsuń