wtorek, 19 lipca 2011

Przepraszam za chwilową nieobecność - nieprzewidziane problemy techniczne:)
Tak jak pisałam, postaram się Wam teraz przedstawić podstawowe pojęcia które przydadzą się każdemu amatorowi posługującemu się lustrzanką. Taki mini FOTO-słowniczek:) ja po włączeniu swojego aparatu i ustawieniu go na tryb manualny, mogę ustawić wedle życzenia następujące parametry:

  • Czas naświetlania
  • Przysłonę
  • Wyzwalanie migawki
  • Korekte ekspozycji lampy
  • Korygowanie ekspozycji
  • Balans bieli
  • Tryb pomiaru
  • Tryb AutoFocusa
  • Czułość wg ISO

I dodatkowo bez grzebania w ustawieniach mogę zmieniać sobie jakość zdjęć oraz styl obrazów. Notke podzielę na kilka części, ponieważ zajmie to sporo miejsca:) Dziś część pierwsza, tak więc, do roboty.
Moi drodzy, CZAS NAŚWIETLANIA.
Jest to czas otwarcia migawki, w którym naświetlany jest element światłoczuły w aparacie. Czasy otwarcia migawki liczone są w ułamkach sekundy, lub też całymi minutami
Czas ten ustawiamy, aby nasze zdjęcia nie było albo prześwietlone, albo niedoświetlone. Dłuższe czasy potrzebne są do robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych bądź też nocą. Należy jednak pamiętać o tym, że tak długie naświetlanie wiążę się z odwzorowaniem każdej najdrobniejszej wibracji i ruchu, dlatego zaleca się aby aparat był ustawiony na statywie bądź był położony na stabilnym podłożu. Również naciśnięcie spustu migawki może spowodować poruszenie aparatu, więc wtedy przydaje sie autopilot lub samowyzwalacz. Z kolei krótkie czasy naświetlania pozwalają dosłownie 'zamrozić' ruch w sytuacjach, gdy fotografowany obiekt jest dobrze oświetlony.Dzięki zabawie tym parametrem możemy uzyskać ciekawe efekty, np rozmycia. Powyżej zdjęcie lampek przy zgaszonym świetle:dłuższy czas naświetlania i duża przysłona.
Czas naświetlnia musi jednocześnie współgrać z przysłoną(bądź też z przesłoną). Jest ona mechaniczną częścią aparatu, a dokładniej obiektywu. Są to nałożone na siebie blaszki, które tworzą otwór przez który wpada pożądana ilość światła. Im większa wartość przysłony, tym mniej światła pada na matrycę i na odwrót: im mniejsza wartość, tym więcej światła. Przysłona wpływa jednocześnie na tak zwaną Głębię ostrości, czyli obszar na zdjęciu,  na którym wszystkie elementy są ostre. im mniejsza przysłona, tym mniejsza głębia ostrości, a więc niskie wartości przysłony wykorzystuję się przy fotografii portretowej:obiekt na pierwszym planie będzie wyostrzony, ale tło za nim będzie rozmazane. Natomiast przy fotografii krajobrazowej stosuje się większe przysłony, wtedy cały obraz będzie ostry, a nie tylko jakiś element na pierwszym planie.
Narazie ode mnie tyle, jeśli brakuje czegoś bardzo ważnego napiszcie, a ja to dopiszę:) papatki:)

1 komentarz: